کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

یادداشت همایون غنی‌زاده در انتقاد از توقیف «برادران لیلا»

هنرمند سرمایه کشور است، برده شما نیست

1 تير 1401 ساعت 10:27

«چرا این میزان برای خودتان حق قائل می‌شوید؟»


.
همایون غنی‌زاده در بخشی از یادداشتش در انتقاد از توقیف «برداران لیلا» نوشت: «خیلی واضح و روشن است که فیلمساز باید خودش حق داشته باشد تصمیم بگیرد فیلمش در چه فستیوالی شرکت کند یا نکند.فیلمسازان و هنرمندان خیلی بیشتر از کسانی که اینجا فقط برای منافعشان ریش می گذارند حق دارند به کَن و فستیوال های بین المللی بروند.سازمان سینمایی و وزیر ارشاد خودشان می داند خیلی از کسانی که اینجا روی پیشانی شان جای مهر ریا داغ می کنند در همان ایام بی آنکه هنرمند باشند با بودجه های معلوم نیست از کجا رسیده در کوچه پس کوچه های کَن غلت میزنند.لذا امثال اینها مستحق توقیف شدن هستند نه فیلم دعوت شده به فستیوال و هنرمندانش.
.
تا دیروز در صورت عدم شرکت در جشنواره فجر فیلم ها را اکران نمی کردید و امروز می‌خواهید بعلت شرکت در جشنواره های بین المللی فیلم ها را توقیف کنید.اصلا چه کسی گفته است فیلم ایرانی برای نمایش در فستیوال خارج از ایران نیاز به مجوز شما دارد؟ کجا نوشته اید؟ چرا نوشته‌اید؟! ماده پنج آئین نامه؟ کدام عقل متفکری این آئین‌نامه را نوشته؟ کدام کارشناسی؟ با چه استدلالی؟ اصلا چرا این میزان برای خودتان حق قائل می شوید؟ باید روشن کنید این آئین نامه از کجا آمده؟ فرایند تصویب آن چه بوده؟ شورای انقلاب فرهنگی؟ وزارت ارشاد؟ سازمان سینمایی؟
.
هنرمندان برعکس شما سرمایه های این سرزمین هستند.تعجبی ندارد شما که به هدر دادن هر سرمایه ای در هر حوزه ای خو گرفته اید اینجا هم همان رفتار را پیشه می کنید...سر سوزنی و با هیچ بهانه ای هیچ سیستمی حق ندارد با هنرمندان جامعه چنین رفتاری کند.ممکن است بعضی هنرمندان برده و بنده و بله قربان‌گوی شما،سیستم و آئین نامه های شما شده باشند اما همه آنها نمی شوند.هنر و هنرمندان از سرمایه های این جامعه هستند.دست از هدر دادن سرمایه های ما بعلت ندانم کاری و خودشیرینی بردارید.
.
من از سعیدروستایی و اکران فیلمش حمایت می کنم و امیدوارم بقیه هنرمندان هم درقلم وشیوا توقیف را محکوم کنند.نه تنها بعلت رفاقت و هم صنف بودن.بلکه بخاطر آنکه این میزان اعتماد بنفس سیستم درتوقیف!ممنوع الکاری!ممنوع القلمی!ممنوع التصویری وهرممنوع الچیزی که عقل ما به آن نمی رسددارد دیگر آرام آرام تبدیل به تازیانه های عصر برده داری می شود.شما علنی تر از گذشته از ما انتظار بندگی دارید و این تحمل ناپذیر است.»
 


کد مطلب: 655

آدرس مطلب :
https://www.cinemadailytv.com/news/655/هنرمند-سرمایه-کشور-برده-نیست

سینمادیلی
  https://www.cinemadailytv.com